iPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi

iPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi,iPhone kullanıcılarının karşılaştığı sorunların arasında yazılımsal sorunlar önemli bir yer kaplar. iOS güncellemelerinden sonra sıklıkla yazılımsal sorunlarla karşılaşırız. Bu sorunların nedeni iOS sürümündeki bir problem olabileceği gibi, iPhone’un kapanması veya açılması sırasında meydana gelen bir hata da olabilir. Bazı durumlarda yüklediğimiz uygulamalar da iPhone’un yazılım hatası vermesine neden olabilir.iPhone kullanıcılarının karşılaştığı sorunların arasında yazılımsal sorunlar önemli bir yer kaplar. iOS güncellemelerinden sonra sıklıkla yazılımsal sorunlarla karşılaşırız. Bu sorunların nedeni iOS sürümündeki bir problem olabileceği gibi, iPhone’un kapanması veya açılması sırasında meydana gelen bir hata da olabilir. Bazı durumlarda yüklediğimiz uygulamalar da iPhone’un yazılım hatası vermesine neden olabilir.

 iPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi,

iPhone çok yavaşladı. Nasıl hızlandırabilirim?

iOS’un android sistemlere göre en büyük avantajı, donanıma tam uyum sağlamasıdır. Çünkü sadece Apple ürünleri için geliştiriliyor. Ancak, az da olsa iPhone yavaşlama sorunlarına da rastlayabiliyoruz. Aşağıdaki yazılarda iPhone hızlandırma yöntemlerinden bahsettik

iOS 11 hataları

iOS 11 bu yazıyı hazırladığımızda henüz Beta aşamasındaydı. Bu yüzden test kullanıcıları birçok sorunla karşılaştı.

 • Uygulamalarda sanal klavye donma sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Sorun telefon kilit tuşuna basıp yeniden açtığınızda gideriliyor. Bazı durumlarda reset atmak gerekebiliyor.
 • iPhone 5S serisinde arama sorunları yaşanıyor. Bazen arama yaptığınızda arama yapılmıyor ve arama ekranı donuyor. Bu sürekli tekrar eden bir sorun değil ama bu gibi bir durumda telefonu resetlemeniz gerek.
 • Kontrol merkezinde bazı uygulama hataları var. Mesela Bluetooth görüntülemesinden sorun yaşayabiliyorsunuz. Açıkken kapalı, kapalıyken açık konumda görebiliyorsunuz. Genelde birkaç kez özellik açılıp kapanınca sorun düzeliyor.
 • App Store için eski simge özellikle iPhone 5s serisinde görüntülenebiliyor.
 • Mesajlarda paylaş uygulaması görüntülenmeye biliyor. Bunun dışında telefonu yeniden başlatmak gerekiyor.
 • Dock yerleşimi iPad serisinde sorunlar çıkarabiliyor. Genelde gece modunda. Çözümü ise yine aynı resetlemek.
 • Pil yüzdesi açılsa da görüntülenmiyor. Bu sorunda iPhone 6S ve iPhone 5S modelinde çok sık yaşanıyor.
 • Otomatik parlaklık kendiliğinden devre dışı kalabiliyor.
 • Safari’de ani çökmeler yaşanabiliyor.

iOS 11 Touch ID Çalışmıyor Sorunu;

Bazen, cihazın kilidini açmak için veya başka bir nedenle Touch ID kullandığımızda özellik yanıt vermez ya da çalışmaz.

Çözüm

 1. Ayarlar > Touch ID ve Parola’ya dokunun.
 2. Parolanızı girin.
 3. iTunes ve App Store seçeneğinin geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.
 4. Home tuşuna basın ve iPhone veya iPad’inizi yeniden başlatın.
 5. Daha sonra, Ayarlar’a gidin ve Touch ID ve Parola’ya dokunun.
 6. iTunes ve App Store seçeneğinin geçiş anahtarını Açık konuma getirin.

 iPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi,

iOS 11 iMessage Çalışmıyor Sorunu

iOS 11 güncellemesi bazı uygulamaların çökmesine neden olabiliyor. iMessage da bunlardan bir tanesi. Bu durum  iMessage iletilmedi, iMessage aktif ekranda kilitleniyor, iMessage etkinliği sırasında bir hata oluşması veya iPhone mesaj göndermiyor ya da almıyor gibi sorunlara yol açabiliyor. iMessage sorunlarını çözmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Çözüm 1: Apple’ın iMessage sunucusunun kapalı olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 2: Bir ağ bağlantınız olduğundan emin olun. Hücresel veri veya Wi-Fi çalışmıyorsa, yukarıdaki bu konuda yer verdiğimiz çözüm yollarına göz atabilirsiniz.

Çözüm 3: Mesajlar’ın doğru ayarlandığından emin olun. Ayarlar > Mesajlar bölümüne gidip iMessage’ın açık olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, telefonunuzun iMessages’i alacak şekilde ayarlandığından emin olun: Ayarlar > Mesajlar’a tekrar gidin ve Gönder ve Al’da listelemiş olduğunuz adresleri ve cep telefonu numarasını kontrol edin.

Çözüm 4: iMessage’ı kapatıp tekrar açın ve Mesajlar’ı yeniden başlatın.

Çözüm 5: Bazı mesajları silin. Çok fazla video ve fotoğraf varsa, bunlar da iMessage’ın yavaşlamasına neden olacaktır.

 iPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi,

iOS 11 App Store Bağlanmıyor Sorunu

Birçok kullanıcı, iPhone veya iPad’lerini iOS 11’e güncelledikten sonra App Store bağlanmıyor ya da App Store çalışmıyor sorunu ile karşılaştığını belirtiyor.

Çözüm 1: App Store için Hücresel / Mobil Veri’yi açın. Çoğu kullanıcı, farkında olmadan App Store’un hücresel veri kullanırken engeller.

Çözüm 2: iTunes’dan oturumu kapatın ve tekrar oturum açın.

Çözüm 3: Tarih ve Saat’i otomatik olarak ayarlayın. Ayarlar > Genel > Veri ve Saat > Otomatik Olarak Ayarla seçeneğini etkinleştirin.

iOS 11 Uygulama İndirme ve Güncelleme Sorunu

App Store’un yanı sıra, bazı kullanıcılar uygulamaları indirme veya güncelleme sırasında sorunlarla karşılaşıyor. Bu sorunları düzeltmek için, cihazınızı yeniden başlatıp indirme ya da güncelleme işlemini tekrar deneyin. Muhtemelen işe yarayacaktır. İndirme ya da güncelleme hala yanıt vermiyorsa, Aç butonu görünmeden önce hızlıca başka bir uygulamanın Güncelle butonuna dokunun.

iOS 11 Bazı Dosyalar ya da Fotoğraflar Kayboldu Sorunu

iOS güncellemesi yaptıktan sonra bazı fotoğraf, müzik, video ya da rehber vb. gibi verilerin kaybolduğunu rapor eden kullanıcılar var. Öncelikle, her iOS güncellemesinden önce cihazınızı iTunes, iCloud veya alternatif bulut depolama servislerine yedeklemenizi öneririz. Böylece, veri kaybından korunmuş olursunuz. Ancak cihazınızı yedeklemediyseniz, kaybolan verileri PhoneRescue gibi bir mobil veri kurtarma yazılımı ile geri getirebilirsiniz.iOS 11 Siri Çalışmıyor Sorunu

Siri, iPhone ve iPad kullanıcılarının günlük yaşamlarını kolaylaştıran harika bir uygulama. Bununla birlikte, iOS 11 güncellemesinden sonra Siri çalışmıyor sorunu ile karşılaşan kullanıcılar var.

Çözüm 1: Hücresel Veri veya WiFi ağ bağlantınızın iyi durumda olduğundan emin olun.

Çözüm 2: Ayarlar > Siri’ye gidin ve “Merhaba Siri” özelliğinin Açık olduğundan emin olun.

Çözüm 3: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine giderek ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin. Ardından, Siri’yi yeniden kurun.

Çözüm 4: Bluetooth Açık durumdaysa, kapatıp Siri’yi tekrar deneyin.

 iPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi,

iOS 11 Safari Çöktü Sorunu

Safari, bizim de dahil olduğumuz birçok iOS kullanıcı arasında en sevilen web tarayıcısı olabilir. Ancak Safari, iOS 11 güncellemesinden sonra ani çökme, sayfaların yavaş yüklenmesi, sayfa arabirimlerinde çökme vb. gibi sorunlarla karşımıza çıkabiliyor. Bu Safari sorunlarını aşağıdaki adımları uygulayarak giderebilirsiniz.

Adım 1: Ağ bağlantısını kontrol edin.

Adım 2: Safari’yi veya cihazı yeniden başlatın.

Adım 3: Ağ ayarlarını sıfırlayın.

Adım 4: Safari’deki önemsiz dosyaları temizleyin. Önemsiz tarayıcı dosyaları, çerezler, geçici dosyalar ve indirme geçmişini temizleyin.

 Bir cevap yazın